Домашнє завдання. Його місце та значення в навчальному процесі.
Домашнє завдання — це стара проблема, яка потребує нового вирішення.
Не секрет, що сьогодні багато педагогів-практиків відчувають труднощі в питаннях, пов'язаних із домашнім завданням. Проблема домашнього завдання хвилює учнів, учителів, батьків. Часто вона стає темою дискусій, батьківських зборів, педагогічних конференцій та нарад. У цьому немає нічого дивного. Не викликає сумнівів, що виконання домашніх завдань це — невід'ємна частина процесу навчання.
Існують різні погляди на місце та значення домашнього завдання в процесі навчання. Наведу деякі з них:
· домашнє завдання — це продовження роботи, розпочатої на уроці;
· це закріплення матеріалу, вивченого на уроці;
· має випереджальний характер;
· домашнє завдання слід виконувати з використанням додаткових джерел;
· це один із різновидів організації позашкільного часу учнів;
· має розвивати творчі здібності учнів;
· повинно бути обов'язковим тощо.
Я вважаю, що домашнє завдання — це складова уроку, але воно має бути індивідуальним, творчим. Учитель мусить знати, яку мету він переслідує, даючи учням роботу додому. Домашнє завдання тісно пов'язане з роботою на уроці й сприяє розвитку самостійності учнів, творчого мислення. Воно має органічно витікати з уроку, продовжувати його, давати поштовх до вивчення наступної теми. Обсяг його має бути мінімальним, щоб не відштовхнути учня. Треба планувати кожен пункт завдання, знати його призначення та необхідність. Домашнє завдання має розвивати особистість учня. Немає необхідності давати додому те, що досягнуто на уроці. Якщо виникає така потреба, це означає, що вчитель не продумав урок до кінця.
Для того щоб обґрунтувати необхідність домашнього завдання з педагогічного погляду, необхідно виявити зв'язок між різними видами діяльності. Людина розвивається в діяльності й за допомогою діяльності. Тому домашнє завдання має сприяти особистісному розвитку учня. В діяльності особистість проявляє й розвиває себе всебічно. Але не кожен вид діяльності впливає на розвиток дитини. Домашнє завдання іноді розраховано на вивчення параграфу підручника та на відповідь на запитання після нього. Якщо учень уважно і старанно працював на уроці, йому це непотрібно й нецікаво.
Особливе значення має обсяг роботи вдома. Якщо обсяг великий, це перевантажує учня. Для нього існує кілька виходів з цієї ситуації:
· не вчити зовсім;
· вивчити поверхово, переглянути матеріал;
· вивчити все, але скоротити час на відпочинок.
Погано продуманий і підготовлений урок вимагає від учителя перенесення частини матеріалу для самостійного вивчення учнями вдома. Але це завдання не витікає з уроку, воно може бути складним і незрозумілим для дітей, може призвести до перевантаження учнів та відбити інтерес до навчання.
Домашнє завдання має бути вмотивованим. Учень чітко має знати, для чого він І виконує цю роботу.
Щоб обґрунтувати необхідність домашнього завдання, треба:
1. визначити якості особистості, на розвиток яких спрямовано завдання;
2. довести, що це необхідно знати для подальшого вивчення теми чи для закріплення, для вивчення нової теми чи для виконання якоїсь іншої роботи;
3. пояснити, чому не можна виконати цього завдання на уроці, а необхідно опрацювати його вдома.
Проблему домашнього завдання можна і треба вирішувати лише з позиції системного підходу:
1. домашні завдання слід ретельно мотивувати;
2. мета домашнього завдання має відповідати меті та завданням уроку;
3. матеріал домашнього завдання має бути переважно диференційованим, з урахуванням особистих здібностей кожного учня;
4. хід виконання домашнього завдання повинен коментувати й обов'язково перевіряти вчитель.
Більшість учителів вважає, що завдання додому необхідне.
Воно може виконувати такі функції:
· запам'ятовування й тренування;
· застосування матеріалу в нестандартних ситуаціях;
· контроль за вивченим матеріалом;
· самоконтролю;
· систематизації;
· самостійного ознайомлення з новим матеріалом;
· випереджального вивчення теми.
Домашнє завдання цілком має витікати з уроку. Але ми знаємо, що на уроці учні працюють по-різному. Тому, в ідеалі, кожен має отримати індивідуальне завдання додому. На жаль, це неможливо. Току вчитель повинен розбити домашнє завдання на рівні складники. Кожен учень обирає завдання по змозі. Обов'язковим його елементом має бути творчість. Але треба пам'ятати, що завдання творчого характеру передбачають певний відрізок часу для виконання.
Ще одна обов'язкова вимога до домашнього завдання — слід перевіряти й оцінювати роботу учня. Учень має бути впевнений у тому, що його роботу вдома обов'язково перевірять.
У школах нового типу акценти в навчанні переміщуються з передавання рафінованих знань на створення психолого-педагогічних умов розвитку особистості кожної дитини, для забезпечення учня ефективними засобами особистої та інтелектуальної моралізації. Досягненню цієї мети сприяє крім роботи на уроці робота вдома. Щоб зробити її максимально ефективною, необхідно не тільки розробити алгоритм виконання, а й враховувати специфіку кожного предмета, норм домашнього завдання, спрямованість до досягнення певної мети.
Лише такий підхід зробить домашнє завдання вірним помічником учителя, дасть дітям змогу засвоїти, зрозуміти і використати отриману інформацію.
Роблячи висновки, я хочу запропонувати деякі рекомендації щодо домашнього завдання:
· ретельно обмірковувати зміст і мотивувати домашнє завдання, пов'язувати його з метою уроку;
· обмірковувати й урізноманітнювати перевірку домашнього завдання;
· дотримуватись існуючих норм домашнього завдання;
· підвищувати ефективність уроку, це дасть змогу зменшити обсяг домашнього завдання;
· використовувати диференційований підхід до змісту домашнього завдання.